Vai deputāti grēko, neievērojot kiberdrošību? (2)

Viesojoties RīgaTV 24 raidījumā "Kur tas suns aprakts?", Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) atklāja, ka, iesākoties katram Saeimas sasaukumam, deputātiem jāpiedalās brīfingā par to, kā strādāt ar sensitīvu informāciju un izvairīties no kiberdrošības riskiem. Par spīti tam, deputāti vēl joprojām pieļaujot kļūdas.

 

Latkovskis raidījumā skaidroja, ka deputātiem un valsts pārvaldes darbiniekiem jābūt ļoti uzmanīgiem un jāņem vērā kiberdrošības apsvērumi, jo viņu elektroniskās ierīces satur sensitīvu vai konfidenciālu informāciju. Viņš norādīja, ka mūsdienās ir ļoti daudz veidu, kā svešinieki mēģina ielauzties datoros un telefonos, lai nozagtu šo informāciju. 

 

Latkovskis atklāja, kas ir visbiežākās kļūdas, kuras ikdienā pieļauj Saeimas deputāti. Viņš apgalvoja, ka daudzi vēl joprojām ir visai neuzmanīgi, pārbaudot saņemtos e-pastus, un klikšķina uz nedrošām saitēm. Šādi e-pasti bieži neizskatās īpaši aizdomīgi – tie ir “no līdzīgas adreses, apmēram par līdzīgu tematu, kā atbilde kaut kam vai uz kaut ko, vai pat bišku satraucoši, par to, ka kāds rēķins ir atlecis atpakaļ vai nav nomaksāts.” Latkovskis norādīja, ka daudzi deputāti iekrīt uz šādiem e-pastiem: “Cilvēki uzreiz noreaģē, uzsitot uz saiti jeb linku. Šādas kļūdas tiek pieļautas ļoti bieži.”

 

Latkovskis sacīja, ka arī neikdienišķākas lietas, piemēram, dāvanas, kas saņemtas vizītēs uz citām valstīm, var būt drauds drošībai. Pēdējā laikā populāri esot pasniegt dāvanā USB atmiņu: “Jūs dodaties uz kādu no Austrumu valstīm, kur kā dāvanu tagad ļoti populāri ir pasniegt USB atmiņu. Es daudzus gadus atpakaļ biju Krievijā, oficiālais apmeklējums bija paredzēts pirtī. Tika pasniegts maisiņš ar dvieli un klāt bija arī bērza koka tāsī taisīts USB.” Latkovskis pauda, ka USB atmiņas var tik izmantotas kā kaitīgu programmu nesējas, tomēr cilvēki tās tāpat izmanto. “Cilvēki automātiski to liek iekšā datorā un automātiski ievelk arī kaut kādu programmu. Es nerunāju šoreiz par deputātiem, bet gan personām, kas strādā valsts pārvaldē. Bet šādi gadījumi tiek izķerti,” atklāja Latkovskis.  

Iesaistes kods

Visi raidījumi

Citi jaunākie video