Kiberdrošības stratēģijas pārvērtēšana Eiropas Savienībā (1)

Kiberuzbrukums, kādu vēl neviens nebija redzējis! 150 valstīs reģistrēti MICROSOFT lietotāji, kuri nejauši, atverot nepazīstamu linku vai pielikumu, ļāvuši inficēt savu datoru ar izspiedējvīrusu. Ļaundari kopumā gan nopelnījuši tikai labi, ja vidēji lepnu auto, 57 000 eiro no 243 cilvēkiem, kuri pakļāvušies izspiedējiem. Kiberdrošības eksperti vairāk pievērš uzmanību tam, ka ievainotākie bijuši tieši Krievijas un citu valstu lietotāji, kuri nebija laikus atjauninājuši savu datoru operātājsistēmas. Iespējams tas ir bijis tikai datordrošības komerctriks, bet tik pat labi tās varēja būt specdienestu mācības vai pat pretuzbrukums Krievijai, kuras līdzdalība ASV, Francijas, Nīderlandes un citu vēlēšanu ietekmē pēdējā laikā plaši apspriestas. Viens ir skaidrs - eksperti jau atzinuši, ka tas ir vērienīgākais kiberuzbrukums vēsturē, jo spējis neredzēti īsā laikā inficēt 300 000 datoru.
Šobrīd kiberaizsardzība vismaz valsts iestādēm ir katras pašas valsts darbs. Nedz NATO, nedz ES vienotu pretdarbību kiberuzbrukumiem neveic. Vienlaikus eksperti brīdina, ka ļaunprogrammatūru galējais mēķis būtu pakļaut valstu elektro un ūdensapgādes sistēmas. Iespējams iejaukties pat ieroču palaišanas sistēmās, lai vismaz draudētu, ja ne pat iznīcinātu iedzīvotājus. Tādēļ kiberaizsardzības dēļ var tikt izaicināti arī Eiropas ierastie privātās dzīves neaizskaramības un citi brīvības ierobežojumi.
Kibertelpā arvien lielākus panākumus gūst virtuālās valūtas jeb Bitcoins panākumi, ko bieži salīdzīna ar puslegālu metodi, kā bez nodokļiem pārskaitīt un legalizēt nezināmas vai grūti izsekojamas izcelsmes naudu.
Skaties RīgaTV 24 raidījumā “Projekts: EIROPA” – jauniešu idejas un risinājumi kiberaizsardzībai ES valstīs.

Iesaistes kods

Visi raidījumi

Citi jaunākie video